Tournament

All rounds are single game elimination unless otherwise stated.

Home team in bold.

NOTES:

  • The entire 2004 tournament was held in West Point, New York.
  • The 2020 tournament was canceled after the first round due to the COVID-19 pandemic.
  • In 2021 Holy Cross withdrew prior to the tournament and Bentley withdrew from the quarterfinals, both due to positive COVID-19 tests.
  •  

  • 2004     2005     2006     2007     2008     2009     2010    
  • 2011     2012     2013     2014     2015     2016     2017     2018     2019     2020    
  • 2021    
  • Finals Locations

    YEARS ARENA LOCATION
    2004 Tate Rink West Point, New York
    2005 Northford Ice Pavilion Northford, Connecticut
    2006 & 2007 Hart Center Worcester, Massachusetts
    2008-2018 Blue Cross Arena Rochester, New York
    2019 Harborcenter Buffalo, New York
    2021 MassMutual Center Springfield, Massachusetts

    Divider

    2004

    PLAY-IN
    Friday, March 12
    American International 4, Army 3
    QUARTERFINALS
    Saturday, March 13
    Holy Cross 5, American International 0
    Mercyhurst 5, Bentley 4
    Sacred Heart 3, Connecticut 0
    Canisius 1, Quinnipiac 0 (ot)
    SEMIFINALS
    Sunday, March 14
    Holy Cross 4, Canisius 1
    Sacred Heart 3, Mercyhurst 2
    CHAMPIONSHIP
    Saturday, March 20
    Holy Cross 4, Sacred Heart 0

    Divider

    2005

    PLAY-IN
    Wednesday, March 9
    Army 5, American International 3
    QUARTERFINALS
    Saturday, March 12
    Quinnipiac 2, Army 0
    Mercyhurst 7, Connecticut 4
    Bentley 4, Canisius 2
    Holy Cross 4, Sacred Heart 2
    SEMIFINALS
    Friday, March 18
    Mercyhurst 4, Holy Cross 3 (ot)
    Quinnipiac 4, Bentley 1
    CHAMPIONSHIP
    Saturday, March 19
    Mercyhurst 3, Quinnipiac 2 (ot)

    Divider

    2006

    QUARTERFINALS
    Saturday, March 11
    Holy Cross 3, American International 1
    Mercyhurst 7, Canisius 2
    Connecticut 4, Sacred Heart 1
    Bentley 4, Army 3 (ot)
    SEMIFINALS
    Friday, March 17
    Holy Cross 4, Connecticut 1
    Bentley 3, Mercyhurst 2 (ot)
    CHAMPIONSHIP
    Saturday, March 18
    Holy Cross 5, Bentley 2

    Divider

    2007

    PLAY-IN
    Saturday, March 3
    American International 2, Canisius 1
    QUARTERFINALS
    Saturday, March 10
    Connecticut 5, Mercyhurst 4
    Army 6, Bentley 2
    Sacred Heart 4, American International 0
    Air Force 3, Holy Cross 0
    SEMIFINALS
    Friday, March 16
    Air Force 5, Sacred Heart 4 (ot)
    Army 3, Connecticut 1
    CHAMPIONSHIP
    Saturday, March 17
    Air Force 6, Army 1

    Divider

    2008

    QUARTERFINALS (BEST OF THREE)
    Friday, March 7
    RIT 5, Holy Cross 4 (ot)
    Mercyhurst 4, Canisius 1
    Sacred Heart 6, Connecticut 5
    Air Force 9, Bentley 2
    Army 4, American International 0
    Saturday, March 8
    Mercyhurst 2, Canisius 1 (ot)
    Air Force 3, Bentley 1
    Connecticut 3, Sacred Heart 2 (ot)
    Army 5, American International 2
    RIT 5, Holy Cross 4 (ot)
    Sunday, March 9
    Sacred Heart 4, Connecticut 1
    FINAL FIVE GAME
    Friday, March 14
    Mercyhurst 4, Sacred Heart 1
    SEMIFINALS
    Saturday, March 15
    Air Force 5, RIT 0
    Mercyhurst 4, Army 2
    CHAMPIONSHIP
    Sunday, March 16
    Air Force 5, Mercyhurst 4

    Divider

    2009

    FIRST ROUND
    Saturday, March 7
    Sacred Heart 4, Connecticut 2
    Holy Cross 1, American International 0 (ot)
    QUARTERFINALS (BEST OF THREE)
    Friday, March 13
    Mercyhurst 6, Army 2
    Bentley 6, Canisius 3
    Holy Cross 5, RIT 3
    Air Force 4, Sacred Heart 3
    Saturday, March 14
    Canisius 7, Bentley 3
    Sacred Heart 4, Air Force 1
    Mercyhurst 5, Army 0
    RIT 6, Holy Cross 4
    Sunday, March 15
    Air Force 8, Sacred Heart 1
    RIT 9, Holy Cross 5
    Bentley 4, Canisius 2
    SEMIFINALS
    Friday, March 20
    Mercyhurst 5, RIT 4 (ot)
    Air Force 3, Bentley 0
    CHAMPIONSHIP
    Saturday, March 21
    Air Force 2, Mercyhurst 0

    Divider

    2010

    FIRST ROUND
    Friday, March 5
    Holy Cross 4, American International 2
    Saturday, March 6
    Connecticut 2, Bentley 1
    QUARTERFINALS (BEST OF THREE)
    Friday, March 12
    Sacred Heart 4, Holy Cross 0
    RIT 4, Connecticut 3 (ot)
    Air Force 3, Army 0
    Canisius 5, Mercyhurst 1
    Saturday, March 13
    Sacred Heart 4, Holy Cross 3 (ot)
    Air Force 4, Army 2
    Canisius 5, Mercyhurst 4 (ot)
    RIT 4, Connecticut 1
    SEMIFINALS
    Friday, March 19
    RIT 4, Canisius 0
    Sacred Heart 2, Air Force 1
    CHAMPIONSHIP
    Saturday, March 20
    RIT 6, Sacred Heart 1

    Divider

    2011

    FIRST ROUND
    Saturday, March 5
    American International 6, Army 3
    Canisius 6, Niagara 3
    Sacred Heart 6, Bentley 3
    Mercyhurst 5, Robert Morris 1
    QUARTERFINALS (BEST OF THREE)
    Friday, March 11
    Air Force 7, Sacred Heart 5
    Connecticut 5, Mercyhurst 2
    RIT 5, American International 0
    Holy Cross 6, Canisius 3
    Saturday, March 12
    Air Force 4, Sacred Heart 0
    Canisius 3, Holy Cross 2 (ot)
    RIT 5, American International 1
    Connecticut 4, Mercyhurst 3 (ot)
    Sunday, March 13
    Holy Cross 7, Canisius 3
    SEMIFINALS
    Friday, March 18
    Air Force 3, Holy Cross 2
    RIT 4, Connecticut 2
    CHAMPIONSHIP
    Saturday, March 19
    Air Force 1, RIT 0

    Divider

    2012

    FIRST ROUND (BEST OF THREE)
    Friday, March 2
    Robert Morris 5, American International 3
    Connecticut 4, Canisius 3 (ot)
    Bentley 5, Sacred Heart 3
    Holy Cross 3, Army 2
    Saturday, March 3
    Sacred Heart 4, Bentley 2
    American International 7, Robert Morris 5
    Connecticut 4, Canisius 0
    Holy Cross 5, Army 2
    Sunday, March 4
    Bentley 5, Sacred Heart 0
    Robert Morris 4, American International 3 (ot)
    QUARTERFINALS (BEST OF THREE)
    Friday, March 9
    Bentley 4, RIT 1
    Niagara 3, Robert Morris 0
    Mercyhurst 2, Holy Cross 1
    Air Force 4, Connecticut 3
    Saturday, March 10
    RIT 5, Bentley 4 (ot)
    Niagara 2, Robert Morris 1
    Connecticut 3, Air Force 1
    Holy Cross 3, Mercyhurst 1
    Sunday, March 11
    RIT 3, Bentley 0
    Air Force 4, Connecticut 3
    Mercyhurst 3, Holy Cross 1
    SEMIFINALS
    Friday, March 16
    Air Force 5, Mercyhurst 2
    RIT 2, Niagara 1 (ot)
    CHAMPIONSHIP
    Saturday, March 17
    Air Force 4, RIT 0

    Divider

    2013

    FIRST ROUND (BEST OF THREE)
    Friday, March 8
    Robert Morris 4, Sacred Heart 1
    Mercyhurst 3, Army 1
    Canisius 4, Bentley 0
    RIT 2, American International 1
    Saturday, March 9
    Canisius 2, Bentley 1
    Mercyhurst 5, Army 2
    RIT 7, American International 1
    Robert Morris 6, Sacred Heart 1
    QUARTERFINALS (BEST OF THREE)
    Friday, March 15
    Niagara 3, RIT 2
    Mercyhurst 3, Holy Cross 2
    Connecticut 4, Robert Morris 1
    Canisius 4, Air Force 3
    Saturday, March 16
    Canisius 4, Air Force 3 (ot)
    Holy Cross 3, Mercyhurst 2
    Niagara 2, RIT 1 (ot)
    Connecticut 4, Robert Morris 3
    Sunday, March 17
    Mercyhurst 1, Holy Cross 0
    SEMIFINALS
    Friday, March 22
    Canisius 5, Niagara 3
    Mercyhurst 4, Connecticut 1
    CHAMPIONSHIP
    Saturday, March 23
    Canisius 7, Mercyhurst 2

    Divider

    2014

    FIRST ROUND (BEST OF THREE)
    Friday, March 7
    Niagara 1, American International 0 (ot)
    Canisius 3, Sacred Heart 0
    Robert Morris 8, Army 4
    RIT 3, Holy Cross 2 (ot)
    Saturday, March 8
    Niagara 4, American International 2
    Army 4, Robert Morris 2
    Holy Cross 5, RIT 1
    Canisius 5, Sacred Heart 0
    Sunday, March 9
    Holy Cross 3, RIT 2 (ot)
    Robert Morris 3, Army 1
    QUARTERFINALS (BEST OF THREE)
    Friday, March 14
    Bentley 4, Canisius 3 (ot)
    Robert Morris 3, Connecticut 0
    Air Force 2, Niagara 1
    Mercyhurst 5, Holy Cross 4 (ot)
    Saturday, March 15
    Niagara 4, Air Force 3
    Robert Morris 3, Connecticut 2
    Canisius 5, Bentley 4 (ot)
    Mercyhurst 4, Holy Cross 1
    Sunday, March 16
    Canisius 3, Bentley 2
    Niagara 4, Air Force 3 (ot)
    SEMIFINALS
    Friday, March 21
    Robert Morris 5, Niagara 4 (ot)
    Canisius 5, Mercyhurst 4 (ot)
    CHAMPIONSHIP
    Saturday, March 22
    Robert Morris 7, Canisius 4

    Divider

    2015

    FIRST ROUND (BEST OF THREE)
    Friday, March 6
    Niagara 2, Holy Cross 1
    Sacred Heart 2, Army 0
    Air Force 6, American International 1
    Saturday, March 7
    Air Force 10, American International 3
    Holy Cross 2, Niagara 1 (ot)
    Sacred Heart 5, Army 2
    Sunday, March 8
    Niagara 5, Holy Cross 3
    QUARTERFINALS (BEST OF THREE)
    Friday, March 13
    Robert Morris 4, Niagara 2
    RIT 2, Air Force 1
    Canisius 2, Sacred Heart 0
    Mercyhurst 1, Bentley 0 (ot)
    Saturday, March 14
    Bentley 5, Mercyhurst 3
    Robert Morris 6, Niagara 3
    Canisius 2, Sacred Heart 1
    RIT 7, Air Force 3
    Sunday, March 15
    Mercyhurst 3, Bentley 2
    SEMIFINALS
    Friday, March 20
    Mercyhurst 4, Robert Morris 3 (ot)
    RIT 2, Canisius 1
    CHAMPIONSHIP
    Saturday, March 21
    RIT 5, Mercyhurst 1

    Divider

    2016

    FIRST ROUND (BEST OF THREE)
    Friday, March 4
    Niagara 3, Canisius 2
    Bentley 5, Sacred Heart 4
    Army 5, American International 0
    Saturday, March 5
    Sacred Heart 2, Bentley 1 (ot)
    Canisius 1, Niagara 0
    American International 3, Army 2 (ot)
    Sunday, March 6
    Army 4, American International 0
    Bentley 4, Sacred Heart 1
    Canisius 4, Niagara 1
    QUARTERFINALS (BEST OF THREE)
    Friday, March 11
    Air Force 4, Canisius 1
    Army 3, Holy Cross 0
    Bentley 4, Robert Morris 3
    RIT 2, Mercyhurst 1
    Saturday, March 12
    Robert Morris 4, Bentley 1
    RIT 4, Mercyhurst 1
    Air Force 4, Canisius 1
    Army 2, Holy Cross 1
    Sunday, March 13
    Robert Morris 6, Bentley 3
    SEMIFINALS
    Friday, March 18
    RIT 2, Air Force 1 (ot)
    Robert Morris 2, Army 1 (ot)
    CHAMPIONSHIP
    Saturday, March 19
    RIT 7, Robert Morris 4

    Divider

    2017

    FIRST ROUND (BEST OF THREE)
    Friday, March 3
    Niagara 5, RIT 4
    Sacred Heart 4, Bentley 1
    Mercyhurst 4, American International 3
    Saturday, March 4
    RIT 5, Niagara 0
    Mercyhurst 5, American International 0
    Bentley 5, Sacred Heart 2
    Sunday, March 5
    Bentley 3, Sacred Heart 2 (ot)
    Niagara 4, RIT 1
    QUARTERFINALS (BEST OF THREE)
    Friday, March 10
    Army 6, Mercyhurst 4
    Robert Morris 6, Holy Cross 3
    Air Force 4, Bentley 0
    Canisius 3, Niagara 0
    Saturday, March 11
    Air Force 2, Bentley 1
    Canisius 2, Niagara 1
    Robert Morris 3, Holy Cross 2
    Mercyhurst 3, Army 2 (ot)
    Sunday, March 12
    Army 4, Mercyhurst 3
    SEMIFINALS
    Friday, March 17
    Robert Morris 6, Canisius 2
    Air Force 1, Army 0
    CHAMPIONSHIP
    Saturday, March 18
    Air Force 2, Robert Morris 1

    Divider

    2018

    FIRST ROUND (BEST OF THREE)
    Friday, March 2
    American International 4, Niagara 1
    Robert Morris 3, Bentley 1
    RIT 5, Sacred Heart 4 (ot)
    Saturday, March 3
    Sacred Heart 4, RIT 3 (ot)
    Bentley 4, Robert Morris 3
    American International 4, Niagara 3 (ot)
    Sunday, March 4
    Sacred Heart 2, RIT 0
    Robert Morris 3, Bentley 2
    QUARTERFINALS (BEST OF THREE)
    Friday, March 9
    Air Force 5, Army 3
    Mercyhurst 4, Sacred Heart 2
    Robert Morris 4, Holy Cross 1
    Canisius 8, American International 1
    Saturday, March 10
    American International 2, Canisius 1 (ot)
    Mercyhurst 3, Sacred Heart 2 (ot)
    Army 1, Air Force 0
    Robert Morris 5, Holy Cross 1
    Sunday, March 11
    Air Force 1, Army 0 (ot)
    Canisius 3, American International 0
    SEMIFINALS
    Friday, March 16
    Air Force 3, Canisius 0
    Robert Morris 5, Mercyhurst 4 (ot)
    CHAMPIONSHIP
    Saturday, March 17
    Air Force 5, Robert Morris 1

    Divider

    2019

    FIRST ROUND (BEST OF THREE)
    Friday, March 8
    Army 3, Mercyhurst 2 (ot)
    Robert Morris 1, Holy Cross 0
    Niagara 5, Canisius 4 (ot)
    Saturday, March 9
    Army 5, Mercyhurst 1
    Canisius 4, Niagara 3 (ot)
    Robert Morris 3, Holy Cross 2
    Sunday, March 10
    Niagara 2, Canisius 1
    QUARTERFINALS (BEST OF THREE)
    Wednesday, March 13
    Sacred Heart 9, RIT 4
    Thursday, March 14
    RIT 7, Sacred Heart 3
    Friday, March 15
    Bentley 3, Robert Morris 2
    RIT 3, Sacred Heart 1
    American International 4, Army 0
    Niagara 3, Air Force 2 (ot)
    Saturday, March 16
    Niagara 5, Air Force 4
    Army 2, American International 1
    Robert Morris 2, Bentley 1
    Sunday, March 17
    American International 4, Army 1
    Robert Morris 3, Bentley 2 (ot)
    SEMIFINALS
    Friday, March 22
    Niagara 1, RIT 0 (ot)
    American International 3, Robert Morris 2 (ot)
    CHAMPIONSHIP
    Saturday, March 23
    American International 3, Niagara 2 (ot)

    Divider

    2020

    FIRST ROUND (BEST OF THREE)
    Friday, March 6
    Bentley 6, Canisius 1
    Holy Cross 2, Robert Morris 0
    Air Force 3, Mercyhurst 1
    Saturday, March 7
    Air Force 5, Mercyhurst 1
    Robert Morris 2, Holy Cross 1 (ot)
    Bentley 5, Canisius 3
    Sunday, March 8
    Robert Morris 5, Holy Cross 1

    Divider

    2021

    FIRST ROUND
    Monday, March 8
    Niagara 3, Mercyhurst 2
    Tuesday, March 9
    Bentley 7, Air Force 3
    QUARTERFINALS (BEST OF THREE)
    Friday, March 12
    Canisius 5, RIT 2
    Army 4, Sacred Heart 0
    Robert Morris 3, Niagara 2 (ot)
    Saturday, March 13
    Army 4, Sacred Heart 3 (ot)
    Niagara 3, Robert Morris 2 (ot)
    Canisius 6, RIT 2
    Sunday, March 14
    Niagara 2, Robert Morris 1
    SEMIFINALS
    Friday, March 19
    Canisius 4, Army 3 (ot)
    American International 2, Niagara 1
    CHAMPIONSHIP
    Saturday, March 20
    American International 5, Canisius 2